mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDnes594
mod_vvisit_counterVčera434
mod_vvisit_counterTento týden4022
mod_vvisit_counterMinulý týden4788
mod_vvisit_counterTento měsíc17043
mod_vvisit_counterMinulý měsíc25777
mod_vvisit_counterCelkem1562107

Právě je připojeno: 44 hostů, 1 bots online
Your IP: 54.226.55.151
 , 
Dnes: Úno 24, 2018

Lidské srdce vykoná 75 tepů za minutu. Určete periodu a frekvenci srdeční činnosti.

Hmotný bod kmitá harmonicky s amplitudou výchylky 0,20 m. Určete okamžité výchylky hmotného bodu v čase (1/4).T, (1/3).T, (1/2).T, je­li časovým diagramem sinusoida.

Celý článek...

 

Protože každé kmitání se bude vlivem tlumení zmenšovat až se úplně zastaví, musíme ztráty, způsobené tlumením nějak kompenzovat. Proto např. rozhoupanou houpačku svým pohybem donutíme k houpání, tzn. že ji nuceně rozkmitáme. Dodávání energie kmitavému pohybu říkáme nucené kmitání.

Celý článek...

 

Ze zkušeností víme, že každé kmitání se po čase zastaví - protože na oscilátor působí odporové síly (tření, odpor vzduchu, ...). Takové kmitání nazýváme tlumené.

Celý článek...

 

Pokud budeme na oscilátor působit více silami, může každá síla vyvolávat jiné kmitání. Výsledné kmitání je pak součet všech jednotlivých kmitání. Zjednodušeně: pokud těleso rozkmitává více sil, zjistíme výsledek tak, že zjistíme výchylky, způsobené jednotlivými kmity a ty pak sečteme.

Celý článek...

 

Kyvadlo sehrálo významnou úlohu v historii měření času jako jednoduché zařízení, jehož periodu kmitání lze snadno a poměrně přesně nastavit změnou jediného parametru, kterým je délka kyvadla. Konstrukcí mechanizmu kyvadlových hodin proslul holandský fyzik Christian Huygens.

Celý článek...

 

Zabývejme se následující situací: závaží o hmotnosti m je zavěšeno na pružině a na začátku experimentu se nachází v klidu. Nyní závaží lehce vychýlíme směrem dolů. Naším cílem je matematicky popsat pohyb, který bude závaží vykonávat.
Animace kmitání tělesa na pružině ZDE.

Celý článek...

 

Všechny popsané vztahy platí pouze pro zvláštní případ, ve kterém začínáme měřit čas ve chvíli, kdy oscilátor procházi rovnovážnou polohou (např. kyvadlo je v nejnižší poloze). V ostatních případech bude graf na ose x posunut. Při výpočtech musíme započítat i tento posun (zpomelení či zrychlení měření času).

Celý článek...

 

Z pozorování této animace můžeme popsat kmitavý pohyb.

Pohyb oscilátoru (v tomto případě kyvadla) je nerovnoměrný- pokud budeme chtít vykrestit závislost rychlosti kyvadla na čase (vybereme Rychlost), uvidíme, že se její hodnota mění od nuly, do maximální hodnoty.

Celý článek...

 
 
Anketa
Nápad s povinným počítáním příkladů přes internet (novinka)
 

 


120x600_gif

 

 


logo-cez


logo-nadace-cez-29mm-a4-rgb-png