mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDnes510
mod_vvisit_counterVčera988
mod_vvisit_counterTento týden2801
mod_vvisit_counterMinulý týden4705
mod_vvisit_counterTento měsíc12836
mod_vvisit_counterMinulý měsíc22258
mod_vvisit_counterCelkem1646932

Právě je připojeno: 107 hostů, 1 bots online
Your IP: 54.198.158.24
 , 
Dnes: Čer 21, 2018

Protože každé kmitání se bude vlivem tlumení zmenšovat až se úplně zastaví, musíme ztráty, způsobené tlumením nějak kompenzovat. Proto např. rozhoupanou houpačku svým pohybem donutíme k houpání, tzn. že ji nuceně rozkmitáme. Dodávání energie kmitavému pohybu říkáme nucené kmitání.

Pokud chceme rozkmitat např. houpačku co nejvíce, můsíme energii dodávat o určité frekvenci (kýveme se právě nějakou frekvencí). Pokud bude frekvence dodávání energie jiná, houpačka se sice bude houpat, ale ne s nejvyšší amplitudou.

Pokud bude frekvence dodávání energie stejná, jako vnitřní frekvence oscilátoru (naše kmitání na houpačce bude mít stejnou frekvenci jako kmitání houpačky) bude se výchylka kmitání zvyšovat - dojde k rezonanci.

Pokud chceme, aby nucené kmitání bylo harmonické, musíme energii také dodávat hamonicky (tzn. stále, ne nárazově).

Pokud bude frekvence, kterou dodáváme energii výrazně odlišná od frekvence oscilátoru, nebude její vliv na kmitavý pohyb výrazný.

Vyzkoušejte na této animaci. První posuvník- vnitřní energie rozkmitávaného oscilátoru- červené kostky a pružiny; druhý posuvník- nastavení ztrát (tření, odpor vzduchu)

{flash}tlumenekmity{/flash}

Při rezonanci dochází k největšímu rozkmitání těles - i malým kmitáním dojde k vysokým rozkmitům tělesa. Toho se využívá např. u hudebních nástrojů - např. tělo kytary slouží jako zesilovač, který zesiluje kmitání strun. Stejně tak  lze malou silou rrozkmitat těžký zvon, rozhoupat most či houpačku.

Nebezpečné je rozkmitání u staveb - rezonanci velkých budov se věnuje velká pozornost od události zřícení mostu Tacoma Narrows Bridge 7. listopadu 1940 (viz pod čarou). Nové velké budovy jsou konstruovány s ohledem na rezonanci a starší budovy (most Golden Gate Bridge) byly dodatečně modifikovány. Budovy se např. konstruují tak, aby se vlastní frekvence jejich úseků lišily a nedocházelo k rozkmitání velkých celků, komponují se do nich statické pohlcovače kmitů.

 


 

V roce 1850 způsobila rezonance dokonce zřícení celého mostu v jednom francouzském městě. Po mostě tehdy pochodovala vojenská jednotka a její pravidelný krok byl v rezonanci s vlastní frekvencí mostu. Vojáci svým krokem rozhoupali most natolik, že to jeho konstrukce nevydržela a praskla. Zahynulo přitom 219 lidí.

Toto video ukazuje pád mostu ve městě Tacoma (USA) - vlivem poryvů větru se most rozkmital a nakonec spadl.

{youtube width="425" height="344"}3mclp9QmCGs{/youtube}


V technické praxi se přihlíží k rezonanci např. při konstrukci továrních hal, strojů a jejich podstavců, trupů letadel, které by se mohly dostat do rezonance s kmitáním vyvolaným chodem motorů apod.

Videa:

Rezonanční test vojenského vrtulníku

{youtube width="425" height="344"}RihcJR0zvfM{/youtube}

Zničení skleničky zvukem

{youtube width="425" height="344"}17tqXgvCN0E{/youtube}


Při konstrukci turbín se používají tzv. pružné hřídele. Jakmile se turbína roztáčí, existuje tzv. kritická hodnota otáček, při kterých dochází k rezonanci s vlastními kmity turbíny (tj. kmity, kdy turbína bude volně upevněna a rozkmitána). Proto je nutné rychle zvýšit otáčky přes tuto hodnotu.

 
Anketa
Nápad s povinným počítáním příkladů přes internet (novinka)
 

 


120x600_gif

 

 


logo-cez


logo-nadace-cez-29mm-a4-rgb-png