mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDnes273
mod_vvisit_counterVčera1012
mod_vvisit_counterTento týden4345
mod_vvisit_counterMinulý týden4849
mod_vvisit_counterTento měsíc15914
mod_vvisit_counterMinulý měsíc23831
mod_vvisit_counterCelkem1605578

Právě je připojeno: 66 hostů online
Your IP: 107.22.48.243
 , 
Dnes: Dub 21, 2018

Kyvadlo sehrálo významnou úlohu v historii měření času jako jednoduché zařízení, jehož periodu kmitání lze snadno a poměrně přesně nastavit změnou jediného parametru, kterým je délka kyvadla. Konstrukcí mechanizmu kyvadlových hodin proslul holandský fyzik Christian Huygens.

Mechanické kyvadlo známe jako součást starých hodin - kyvadlové hodiny. Právě tyto hodiny byly prvním přesným strojem na měření času (jejich konstrukci předpověděl G. Galilei a jako první realizoval Ch. Huygens).

Kyvadla jsou různých typů (více zde), dále budeme popisovat nejjednodušší typ kyvadla - matematické kyvadlo. Toto kyvadlo je tvořeno závažím, pověšeným na niti či jiném závěsu, nepůsobí na něj žádné odporové síly a je rozkmitáno max. v úhlu 5°. Pro frekvenci a periodu pak platí:

kyvadlo2

kyvadlo1Z těchto vztahů je vidět, že perioda kyvadla záleží pouze na jeho délce a gravitačním zrychlení. Místo periody neboli doby kmitu T se častěji používá doba kyvu τ, která se rovná polovině jeho doby kmitu.

 


Foucaultovo kyvadlo, pojmenované po francouzském fyzikovi Foucaultovi, představuje důležitý experiment potvrzující otáčení planety Země kolem své osy. Původní pokus byl proveden v roce 1851 v pařížském Pantheónu, kde bylo v kopuli zavěšeno závaží o hmotnosti 28 kilogramů na 68 metrů dlouhém laně. Doba kmitu kyvadla byla 16 sekund. Na závaží kyvadla byl hrot, kterým se do písku na podlaze zakresloval pohyb kyvadla. Pozorovatelé tak mohli vidět, jak se postupně mění rovina kyvu.

 

{youtubejw}wlhHWYKswik{/youtubejw}

Video s tímto kyvadlem. Více na wikipedii.

 
Anketa
Nápad s povinným počítáním příkladů přes internet (novinka)
 

 


120x600_gif

 

 


logo-cez


logo-nadace-cez-29mm-a4-rgb-png