mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDnes252
mod_vvisit_counterVčera699
mod_vvisit_counterTento týden252
mod_vvisit_counterMinulý týden4556
mod_vvisit_counterTento měsíc14843
mod_vvisit_counterMinulý měsíc22258
mod_vvisit_counterCelkem1648939

Právě je připojeno: 28 hostů online
Your IP: 54.81.197.24
 , 
Dnes: Čer 25, 2018

Vlnění představuje šíření kmitání prostorem - příkladem mohou být vlny na hladině rybníka, pokud do něj vhodíme kámen. Při dopadu na vodní hladinu kámen rozkmitá místo dopadu a toto kmitání se šíří dál. Vlnění nazýváme postupné, protože postupuje dále prostředím.

Vlněním se přenáší pouse mechanická energie, nedochází k přenosu hmotnosti.

Podmínkou pro šíření vlnění je pružné prostředí. Čím je prostředí pružnější, tím se vlnění šíří lépe (hodíme kámen do vody a na led - i když je látka stejná, nebude se vlnění šířit stejně). Ve vakuu se vlnění nešíří (není to hmotné prostředí).

plane-wave

Při popisu vlnění si vystačíme s představou kamene hozeného do vody nebo s kmitáním provazu.

Druhy vlnění jsou názorně vidět na tomto odkazu. (Vysvětlivky: Progressive Wave- pokračující vlnění; Pulsed crest- 1 kmit nahoru; Pulsed trough- 1 kmit dolů; String fixed... - struna připevněná na obou koncích; Rod fixed ... - provaz připevněný vlevo)

Mechanické vlnění se šíří jen pružným prostředím a jeho rychlost (v) závisí na prostředí. Dráhu, kterou vlnění proběhne za jednu periodu (T), nazveme vlnová délka (λ). Vlnová délka je obecně vzdálenost kterýchkoli dvou nejbližších bodů, které kmitají se stejnou fází. Body ve vzdálenosti λ/2 kmitají s opačnou fází. Platí pro ni obdoba vztahu pro dráhu rovnoměrného přímočarého pohybu s = v.t

vzorec

Kde f je frekvence vlnění, což je frekvence kmitání jak počátečního bodu řady, tak všech ostatních bodů řady, k nimž kmitavý rozruch dospěje.

vlneni_1

Postupné vlnění je dvojího druhu podle toho, jakým směrem kmitají jednotlivé částice vzhledem ke směru šíření vlnění:

  • kolmo na směr šíření vlnění - příčné vlnění (kmitáme provazem nahoru a dolů, pohyb hada, ...). Toto vlnění je znázorněno na animaci nahoře.
  • Vyzkoušejte si vznik příčného vlnění
  • směr výchylky je rovnoběžný se směrem vlnění, prostředí se stlačuje a roztahuje - vlnění podélné (hlavně v plynech). Příkladem takového vlnění je šíření zvuku ve vzduchu.

Rozdíl mezi podélným a příčným vlněním je animován zde.

 
Anketa
Nápad s povinným počítáním příkladů přes internet (novinka)
 

 


120x600_gif

 

 


logo-cez


logo-nadace-cez-29mm-a4-rgb-png