mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDnes564
mod_vvisit_counterVčera395
mod_vvisit_counterTento týden4421
mod_vvisit_counterMinulý týden4705
mod_vvisit_counterTento měsíc14456
mod_vvisit_counterMinulý měsíc22258
mod_vvisit_counterCelkem1648552

Právě je připojeno: 8 hostů online
Your IP: 54.198.86.28
 , 
Dnes: Čer 24, 2018

Vlnění má v různých prostředích různou rychlost. Ta závisí hlavně na prožnosti nebo hustotě prostředí. Pokud je rychlost ve všech směrech daného prostředí stejná, tak prostředí nazýváme izotropní prostředí. Pro zjednodušení se budeme zabývat jen tímto prostředím.

Pokud např. hodíme kámen do vody, začne se z místa místa dopadu šířit vlnění. Protože je voda izotropní prostředí, bude se vlnění šířit všemi směry stejně rychle a za určitý čas dorazí vlnění do určité vzdálenosti. Pokud bychom spojili všechny body, kam vlnění dospěje za stejný čas, získáme vlnoplochu - množinu bodů, do kterých dorazí vlnění za určitý čas. Body vlnoplochy kmitají se stejnou fází. V našem případě uvidíme na hladině "kola". Každé kolo je vlnoplochou. Směr šíření vlnění popisuje paprsek, ten je vždy kolmý na vlnoplochu.

vlneni1_12

 

 

V blízkosti bodového zdroje vlnění se vytvářejí kulové vlnoplochy. Ve větších vzdálenostech od zdroje je však zakřivení kulových vlnoploch tak malé, že můžeme jejich části nahradit vlnoplochami rovinnými. Rovinné vlnoplochy R jsou navzájem rovnoběžné a stejně tak rovnoběžné jsou i paprsky p.

To, jak se bude vlnění šířit prostorem popisuje tzv. Huygensův princip, který zformuloval Ch. Hugens:

Každý bod vlnoplochy, do něhož dospěje vlnění v určitém okamžiku, se stává zdrojem nového, tzv. elementárního vlnění, které se šíří z tohoto zdroje v elementárních vlnoplochách. Vnější obalová plocha všech elementárních vlnoploch tvoří pak výslednou vlnoplochu v dalším časovém okamžiku.

Pomocí Huygensova principu můžeme určit, jak se bude šířit vlnění po odrazu nebo lomu od překážky. Význam Huygensova principu je patrný z obrázku a z této animace. Vyzkoušet také můžete jinou animaci.

 
Anketa
Nápad s povinným počítáním příkladů přes internet (novinka)
 

 


120x600_gif

 

 


logo-cez


logo-nadace-cez-29mm-a4-rgb-png