mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDnes235
mod_vvisit_counterVčera322
mod_vvisit_counterTento týden3697
mod_vvisit_counterMinulý týden4705
mod_vvisit_counterTento měsíc13732
mod_vvisit_counterMinulý měsíc22258
mod_vvisit_counterCelkem1647828

Právě je připojeno: 62 hostů, 1 bots online
Your IP: 54.224.85.115
 , 
Dnes: Čer 23, 2018

Každý z nás je schopen poslechem zjistit, zda se k nám zdroj zvuku přibližuje, nebo vzdaluje. Pokud se k nám např. automobil přibližuje, slyšíme, jak se frekvence jeho zvuku zvyšuje, pokud nás mine a vzdaluje se, frekvence se snižuje.

Celý článek...

 

Člověk vnímá sluchem zvukové vlnění o frekvenci přibližně od 16 Hz do 16 000 Hz. Některá zvířata vnímají zvuky o nižší i vyšší frekvenci.

Infrazvuk

Vlnění o nižší frekvenci než 16 Hz lidské ucho nevnímá a nazýváme ho infrazvuk. Příklady infrazvuku: zemětřesení, sesuvy půdy, rozkmitání půdy různými stroji. Např. sloni používají infrazvuk k vzájemnému dorozumívání. Mohou se tak slyšet až na vzdálenosti několika kilometrů.

Celý článek...

 

Intenzita zvuku

To, jak silně zvuk slyšíme určuje intenzita zvuku. Ta je určena tlakem, který působí na bubínek. Zvuk se vzduchem šíří formou změn tlaku, lidské ucho je schopno vnímat tyto změny od 10-5 Pa (práh slyšení, nižší změnu nezaregistrujeme a zvuk tedy neslyšíme) až do 102 Pa (práh bolesti, což je nejvyšší změna tlaku, při které v uchu ještě necítíme bolest).

Celý článek...

 

Zvukové vlnění je popsáno svou výškou a barvou.

Výška

Výšku zvuku udává jeho frekvence. Čím rychleji kmitá těleso, vydávající zvuk (vyšší frekvence), tím více ze zvyšuje výška zvuku.

Pokud se zvuk skládá z více zvuků (viz barva zvuku), tak se určuje frekvence základního zvuku.

Výšku tónu udáváme buď absolutně (v Hertzích), nebo relativně - jako násobek základního tónu (např. v hudbě se udávají násobky korního a, což je 440 Hz).

Celý článek...

 

Při dopadu zvuku na překážku dochází k jeho odrazu. Lidské ucho je schopné rozlišit 2 zvuky, pokud je mezi nimi interval alepoň 0,1 s, to znamená, že pokud nám do ucha dorazí oražený zvuk dříve než za 0,1 s tak jej od původního zvuku nerozeznáme (jedná se o dozvuk). Dozvuk je pro mluvícího nepříjemný a proto je snaha jej kompenzovat. Pokud je mezi původním oa odraženým zvukem více než 0,1 s, tak oba zvuky odlišíme - hovoříme o ozvěně. Při rychlosti zvuku 340 m/s musí být od nás vzdálena překážka alespoň 17 m. Pokud je vzálenost překážky celým násobkem 17 m (d=k.17), tak se jedná o víceslabičnou ozvěnu (k=3 => tříslabičná ozvěna).

 

Zvuk je druh mechanického vlnění, jeho zdrojem může být chvění jakéhokoliv tělesa. Zvukem se zabývá akustika.

Zvuk je popsán svou rychlostí (ta závisí na prostředí), frekvencí a barvou.

Celý článek...

 
 
Anketa
Nápad s povinným počítáním příkladů přes internet (novinka)
 

 


120x600_gif

 

 


logo-cez


logo-nadace-cez-29mm-a4-rgb-png