mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDnes329
mod_vvisit_counterVčera353
mod_vvisit_counterTento týden3761
mod_vvisit_counterMinulý týden5174
mod_vvisit_counterTento měsíc14935
mod_vvisit_counterMinulý měsíc22174
mod_vvisit_counterCelkem1626773

Právě je připojeno: 74 hostů, 1 bots online
Your IP: 54.80.81.223
 , 
Dnes: Kvě 20, 2018

Zvukové vlnění je popsáno svou výškou a barvou.

Výška

Výšku zvuku udává jeho frekvence. Čím rychleji kmitá těleso, vydávající zvuk (vyšší frekvence), tím více ze zvyšuje výška zvuku.

Pokud se zvuk skládá z více zvuků (viz barva zvuku), tak se určuje frekvence základního zvuku.

Výšku tónu udáváme buď absolutně (v Hertzích), nebo relativně - jako násobek základního tónu (např. v hudbě se udávají násobky korního a, což je 440 Hz).

Proč hmyz často vydává bzučivé zvuky? Bzučení - slyšitelné jen za letu - je způsobeno tím, že letící hmyz kmitá křidly i několiksetkrát za vteřinu. Křídlo je v tomto případě vlastně kmitající destička vydávající tón určité výšky. Proto, když chceme zjistit kolikrát za vteřinu ten který brouk mávne křídli, stačí zjistit výšku tónu, který vydává. Zjistilo se, že každý hmyz má kmitočet křídel téměř neměnný. Hmyz řídí let tím, že mění jen velikost rozkmitu ("amplitudu") a sklon křídel, kdežto počet kmitů za vteřinu se zvyšuje jen vlivem chladu. Proto také tón, který hmyz při letu vydává, se nemění.
Bylo například zjištěno, že moucha domácí (vydávající za letu tón f) udělá za vteřinu 352 kmitů křídly, čmelák mávne křídly za tutéž dobu 220krát. Včela letící bez zatížení vydává tón a, mávne tedy křídly 440krát za vteřinu, je-li však obtížena medem, jen 330krát (tón e). Brouci vydávají při letu nižší tóny a pohybují tedy křídly pomaleji. Zato komár mávne křídly 500-600krát za vteřinu. Pro srovnání uveďme, že vrtuli letadla “stačí” už asi 25 otáček za vteřinu. (Techmania)

Barva

V praxi se zvuk neskládá jen z jednoho tónu, ale obsahuje více tónů, výsledný zvuk je součtem všech jednotlivých tónů (nazýváme je vyšší harmonické). Proto od sebe odlišíme 2 lidi podle hlasu nebo 2 hudební nástroje, i když výška základního tónu je stejná.

Pojmy výška a barva tónu lze dobře pochopit z této animace.

 
Anketa
Nápad s povinným počítáním příkladů přes internet (novinka)
 

 


120x600_gif

 

 


logo-cez


logo-nadace-cez-29mm-a4-rgb-png