mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDnes626
mod_vvisit_counterVčera988
mod_vvisit_counterTento týden2917
mod_vvisit_counterMinulý týden4705
mod_vvisit_counterTento měsíc12952
mod_vvisit_counterMinulý měsíc22258
mod_vvisit_counterCelkem1647048

Právě je připojeno: 109 hostů, 1 bots online
Your IP: 54.198.158.24
 , 
Dnes: Čer 21, 2018

Isaac Newton při zkoumání sil vyslovil 3 zákony:


1. Newtonův pohybový zákon - zákon setrvačnosti: Těleso setrvává v klidu, nebo v rovnoměrném přímočarém pohybu, pokud není nuceno vnějšími silami tento stav změnit.

Je jasné, že pokud nebudeme na těleso působit silou, těleso se nezačne pohybovat. Jak to ale bude, pokud na těleso, které se pohybuje (např. jízdní kolo) přestane působit síla (přestaneme šlapat)? Kolo se samozřejmě zastaví, nevyplývá z toho, že 1. Newtonův pohybový zákon neplatí?

Samozřejmě že platí, protože i když přestaneme šlapat, na kolo stále působí (odporové) síly, které jej zpomalují. Kdybychom mohli "zrušit" tření a odpor vzduchu, pohybovalo by se kolo (po rovině) stále stejnou rychlostí.


2. Newtonův pohybový zákon - F=m.a

Čím větší hmotnost chci rozhýbat, nebo čím rychleji se má těleso pohybovat, tím větší silou musím působit. Nepůsobí síla, není zrychlení (1. Newtonův pohybový zákon).

Animace na 2 tělesa o stejné hmotnosti působíme stejnou silou - budou se pohybovat stejně.

{flash}mm{/flash} Zvětšit

Co se stane, pokud předchozí animaci změníme - jedno těleso bude mít 10x větší hmotnost, ale budu na něj působit 10x větší silou?

{swf}m10{/swf}Zvětšit

Oba případy dopadnou stejně, z toho vyplývá, že 2. Newtonův pohybový zákon PLATÍ.


3. Newtonův pohybový zákon - Každá dvě tělesa na sebe vzájemně působí stejně velkými silami opačného směru (jedné síle se říká akce, druhé reakce). Akce a reakce současně vznikají a současně zanikají.

Síly akce a reakce působí na jiná tělesa a proto se nemohou navzájem vyrušit.

Pro lepší pochopení poslouží tyto animace:

Na 1. animaci vidíme, 2 tělesa o stejné hmotnosti, které se pohybují proti sobě stejnou rychlostí. Po nárazu se odrazí obě stejně.

{swf}reak1{/swf}Zvětšit  

Na 2. animaci je stejná situace, pouze hmotnosti obou těles nejsou stejné. Je samozřejmé, že obě tělesa se neodrazí stejně - těžší těleso "přetlačí" lehčí. Jsou tedy síly, kterými na sebe tělesa působí stejné?

{swf}reak2{/swf} Zvětšit

ANO, ale protože na lehčí těleso bude mít tato síla větší vliv, bude odraženo víc, než těžší těleso.

 
Anketa
Nápad s povinným počítáním příkladů přes internet (novinka)
 

 


120x600_gif

 

 


logo-cez


logo-nadace-cez-29mm-a4-rgb-png