mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDnes620
mod_vvisit_counterVčera988
mod_vvisit_counterTento týden2911
mod_vvisit_counterMinulý týden4705
mod_vvisit_counterTento měsíc12946
mod_vvisit_counterMinulý měsíc22258
mod_vvisit_counterCelkem1647042

Právě je připojeno: 113 hostů, 1 bots online
Your IP: 54.198.158.24
 , 
Dnes: Čer 21, 2018

Pokud jsme v soustavě, která se pohybuje zrychleně (nazýváme ji neinerciální), působí na nás síla proti směru zrychlení. Tuto sílu nazýváme setrvačnou.

Např. rozjíždějící se autobus, brzdění, centrifuga.

Pro vysvětlení využijeme animaci. V ní pozorujeme kuličku, položenou na tělese, které se bude pohybovat zrychleně. Pro zvětšení klikněte SEM

{flash}nivs{/flash}

Představte si, že stojíte ve vlaku a na podlaze je položená kulička. Vlak se začne rozjíždět a kulička se začne pohybovat proti směru zrychlení vlaku. K tomu, aby se začala pohybovat je zapotřebí síla - tu nazýváme setrvačnou.

Co uvidíme, pokud stojíme na nástupišti a pozorujeme to samé? Vlak se zrychleně rozjíždí a kulička zůstává na svém místě.

V obou soustavách (zrychlující i té v klidu) pozorujeme něco jiného! Tzn. že tyto soustavy se liší a "novou" sílu pozorujeme jen ve zrychlující sooustavě.

Velikost této síly spočítáme z 2. Newtonova pohybového zákona: Fs=-m.a, mínus znamená, že síla působí proti zrychlení.

 Podobný případ je ukázán v této animaci. Pro zvětšení klikněte SEM

{flash}vytah{/flash}

Představte si, že stojíte ve výtahu na váze. Výtah se najedonou utrhne a začne padat dolů. Kolik bude ukazovat váha? Nic - protože padáme volným pádem se zrychlením g, je setrvačná síla Fs=-m.g a naše tíha je G=m.g, součet F=m.g-m.g je roven nula a jsme tedy ve stavu beztíže (výsledná síla je nulová).

Odstředivá síla

působí na pozorovatele v otáčející se (neinerciální) VS (např: člověk na řetízkovém kolotoči)
má směr směrem ven ze středu kružnice, má stejnou velikost jako dostředivá síla, ale opačný směr. Pozor, nejedná se o reakci na sílu dostředivou! Každou zntěchto sil vidíme v jiné vztažné soustavě!

 

Pro zvětšení klikněte SEM

 
Anketa
Nápad s povinným počítáním příkladů přes internet (novinka)
 

 


120x600_gif

 

 


logo-cez


logo-nadace-cez-29mm-a4-rgb-png