mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDnes656
mod_vvisit_counterVčera477
mod_vvisit_counterTento týden5205
mod_vvisit_counterMinulý týden4849
mod_vvisit_counterTento měsíc16774
mod_vvisit_counterMinulý měsíc23831
mod_vvisit_counterCelkem1606438

Právě je připojeno: 15 hostů online
Your IP: 54.198.164.83
 , 
Dnes: Dub 22, 2018

Zaměříme se na působení gravitace na Zemi.

Gravitační síla působí mezi těžišti těles, takže všechna tělesa jsou přitahována do středu Země. Protože se Země otáčí okolo své osy, působí na všechna tělesa na Zemi také odstředivá síla. Výslednici těchto sil nazýváme tíhová síla, její směr i velikost určíme jednoduše siloměrem. To znamená, že síla, která na nás působí není gravitační síla, ale složení gravitační a odstředivé síly - tíhové síly. Její velikost není na celé zemi stejná (mění se velikost odstředivé síly).

Vše by mělo být jasnější z tohoto obrázku:

Dalším pojmem je tíha tělesaTíhová síla působí v těžišti tělesa a je způsobena gravitačním působením. Tíha tělesa popisuje působení tělesa na podložku.

Např. Na natežených rukou máme pytel cementu. Tern na naše ruce působí svou tíhou (řekli bychom: "to je ale tíha"). Pytel je přitahován k zemi tíhovou silou. Pokud s pytlem skočíme z okna, jeho tíhu už nebudeme pociťovat, avšak tíhová síla síla bude působit stále.

 
Anketa
Nápad s povinným počítáním příkladů přes internet (novinka)
 

 


120x600_gif

 

 


logo-cez


logo-nadace-cez-29mm-a4-rgb-png