mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDnes649
mod_vvisit_counterVčera477
mod_vvisit_counterTento týden5198
mod_vvisit_counterMinulý týden4849
mod_vvisit_counterTento měsíc16767
mod_vvisit_counterMinulý měsíc23831
mod_vvisit_counterCelkem1606431

Právě je připojeno: 12 hostů, 1 bots online
Your IP: 54.198.164.83
 , 
Dnes: Dub 22, 2018

Pohyby v homogenním gravitačním poli nazýváme vrhy. Podle směru vrhnutí tělesa rozlišujeme:

  • svislý vrh vzhůru
  • vodorovný vrh
  • šikmý vrh

Svislý vrh vzhůru:

Těleso je vrženo svisle vzhůru, jedná se pohyb rovnoměrně zpomalený. Zjednodušeně lze tento pohyb považovat za "obrácený" volný pád. Pokud budeme řešit situaci, že se těleso úplně zastaví, můžeme použít i stejné vztahy.

Obecně platí: rychlost tělesa v čase t: , doba vrhu /za jak dlouho těleso vystoupá do nejvyššího bodu: , za tuto dobu vyletí do výšky:

Vodorovný vrh:

Těleso je vrženo vodorovně, pro zjednodušení neuvažujeme odpor vzduchu. Těleso vykonává dva pohyby současně - volný pád (pohyb směrem dolů) a rovnoměrný přímočarý pohyb (vodorovně).

Při matematickém řešení provedeme jednoduchý rozklad - vodorovným směrem se těleso bude pohybovat tak dlouho, dokud nedopadne volným pádem na zem. Takže pokud zjistíme, za jak dlouho těleso dopadne na zem pouhým volným pádem (), snadno spočítáme, jakou vzdálenost za tento čas urazí ve vodorovním směru - .

Trajektorií vodorovného vrhu je část paraboly.

Šikmý vrh:

Pokud těleso není vrženo vodorovně ani svisle, jedná se o šikmý vrh. Trajektorii tohoto pohybu nazýváme balistická křivka.

 
Anketa
Nápad s povinným počítáním příkladů přes internet (novinka)
 

 


120x600_gif

 

 


logo-cez


logo-nadace-cez-29mm-a4-rgb-png