mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDnes548
mod_vvisit_counterVčera434
mod_vvisit_counterTento týden3976
mod_vvisit_counterMinulý týden4788
mod_vvisit_counterTento měsíc16997
mod_vvisit_counterMinulý měsíc25777
mod_vvisit_counterCelkem1562061

Právě je připojeno: 10 hostů online
Your IP: 54.226.55.151
 , 
Dnes: Úno 24, 2018

Prezentace z hodin zde: odkaz.

Jak dlouhou dobu potřebuje auto jedoucí rychlostí 60 km/h k projetí dráhy 2 m?

Vlak jedoucí rychlostí 18 m/s ujel rovnoměrně vzdálenost mezi dvěma semafory za 7 min 50 s. Jaká je vzdálenost mezi semafory?

Celý článek...

 

Rovnoměrný pohyb po kružnici (RPpK)

je pravidený (periodický) pohyb, při kterém se těleso pohybuje se stále stejdou hodnotou rychlosti po trajektorii ve tvaru kružnice.

Celý článek...

 

Skládání pohybů

Pokud těleso vykonává více pohybů najednou (např. plachetnice, plující na vodě - viz animace), je její výsledný pohyb vektorovým součtem všech jednotlivých pohybů.

Celý článek...

 

Odkazy na stránky související s kapitolou:

 

Trajektorie

geometrická čára, kterou hmotný bo při pohybu opisuje (všechny body, kterými HB při pohybu prochází). Tvar trajektorie závisí na volbě vztažné soustavy.

Celý článek...

 

Popis pohybu těles si zjednodušíme zavedením hmotného bodu (HB) - každé těleso nahradíme jediným bodem, ve ktrém je soustředěna všechna hmotnosti tělesa. Jinak řečeno - zanedbáme rozměry tělesa.

Celý článek...

 

Zrychlení hmotného bodu

- fyzikální veličina vyjadřující změnu rychlosti HB za jednotku čas. Označujeme ji písmenem a.

Pokud těleso zrychluje, tak mění svou rychlost. Je zřejmé, že čím větší je změna rychlosti (označujeme Δv) tí větší bude zrychlení. Stejně tak čím kratší dobu bude zrychování trvat, tím bude hodnota zrychlení větší.

Celý článek...

 

Volný pád

je zvláštním druhem rovnoměrně zrychleného pohybu, který vykonávají tělesa, volně padající k Zemi. Zrychlení, kterým se tělesa při volném pádu pohybují, se nazývá tíhové zrychlení g. Na různých místech Země se tíhové zrychlení poněkud liší, proto bylo stanoveno tzv. normální tíhové zrychlení g = 9,80665 m.s-2, které přibližně odpovídá tíhovému zrychlení na 45° zeměpisné šířky při hladině moře, při výpočtech se používá přibližná hodnota 10 m.s-2.

Celý článek...

 
Anketa
Nápad s povinným počítáním příkladů přes internet (novinka)
 

 


120x600_gif

 

 


logo-cez


logo-nadace-cez-29mm-a4-rgb-png