mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDnes615
mod_vvisit_counterVčera395
mod_vvisit_counterTento týden4472
mod_vvisit_counterMinulý týden4705
mod_vvisit_counterTento měsíc14507
mod_vvisit_counterMinulý měsíc22258
mod_vvisit_counterCelkem1648603

Právě je připojeno: 55 hostů online
Your IP: 54.198.86.28
 , 
Dnes: Čer 24, 2018

Popis pohybu těles si zjednodušíme zavedením hmotného bodu (HB) - každé těleso nahradíme jediným bodem, ve ktrém je soustředěna všechna hmotnosti tělesa. Jinak řečeno - zanedbáme rozměry tělesa.

 

Při popisu pohybu tělesa musíme také použít vztažné těleso - tj. těleso, vzhledem ke kterému popisuje klid nebo pohyb. Např. dům je vzhledem k Zemi v klidu, ale vzhledem k vesmíru je v pohybu. Nebo při jízdě autem je řidič jak v klidu (vzhledem k autu) tak i v pohybu (vzhledem k Zemi). Pokud neurčíme vztažné těleso, nemůžeme určit, zda je těleso v pohybu nebo ne.

Pohyb = změna polohy, pokud se poloha HB nemění, tak HB není v pohybu. K tomu, abychom dokázali, že dochází ke změně polohy, musíme ji nejdříva určit. Mámě 2 možnosti.

  • soustavou souřadnic
  • polohovým vektorem

Ve fyzice se častěji než vztažné těleso využívá vztažná soustava. To je spojení vztažného tělesa, soustavy souřadnic a času.


Relativnost klidu a pohybu

Pohyb a klid těles je RELATIVNÍ - závislý na volbě vztažné soustavy VS (to co je z jedné VS v klidu, může být v pohybu z jiné VS) => Absolutní klid neexistuje.

 
Anketa
Nápad s povinným počítáním příkladů přes internet (novinka)
 

 


120x600_gif

 

 


logo-cez


logo-nadace-cez-29mm-a4-rgb-png