mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDnes47
mod_vvisit_counterVčera302
mod_vvisit_counterTento týden1395
mod_vvisit_counterMinulý týden5662
mod_vvisit_counterTento měsíc18626
mod_vvisit_counterMinulý měsíc23831
mod_vvisit_counterCelkem1608290

Právě je připojeno: 7 hostů, 1 bots online
Your IP: 54.162.173.119
 , 
Dnes: Dub 25, 2018

Pokud práci nevyužijeme k pohybu tělesa, ale ke změně jeho polohy (zvedneme jej), bude jeho kinetická energie nulová, zvýší se však jeho potenciální (polohová) energie.

Potenciální energie je určena prací, potřebnou ke změně polohy tělesa. K tomu, abychom zvedli těleso je potřeba konat práci, čím výše těleso zvedneme, tím větší práci musíme vykonat a těleso bude mít tím vyšší polohovou energii.

Matematicky zapsáno: mechen9.

K osvětlení pojmu potenciální energie může napomoci tato animace.

Protože výšku vztahujeme k nějakému tělesu (je relativní) tak i potenciální energie je relativní. Např. těleso položené na stole je vzhledem ke stolu v nulové výšce (h=0), tak i pohybová energie je nulová, ale vzhledem k podlaze je výška např. 1m a tak i potenciální energie není nulová.


 

Pro hodnotu potenciální energie je důležitá výška tělesa, není důležité jakou cestou (trajektorií) se těleso do této výšky dostalo. Např. pokud jdeme do kopce, budeme mít nahoře stejnou potenciální energii jak když vylezeme nejkratší cestou, nebo půjdeme po klikaté cestě.

 
Anketa
Nápad s povinným počítáním příkladů přes internet (novinka)
 

 


120x600_gif

 

 


logo-cez


logo-nadace-cez-29mm-a4-rgb-png