mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDnes265
mod_vvisit_counterVčera699
mod_vvisit_counterTento týden265
mod_vvisit_counterMinulý týden4556
mod_vvisit_counterTento měsíc14856
mod_vvisit_counterMinulý měsíc22258
mod_vvisit_counterCelkem1648952

Právě je připojeno: 41 hostů online
Your IP: 54.81.197.24
 , 
Dnes: Čer 25, 2018

V minulém tématu jsme zjistili, že mechanická energie je součet kinetcké a potenciální energie.

Pokud naše pozorování neovlivňují jiná tělesa (jsme v izolované soustavě), tak bude součet potenciální a kinetické energie stále stejný.

Platí tak zákon zachování mechanické energie - celková mechanická eneregie izolované soustavy těles se vzájemným působením nemění. To znamená, že energie se nemůže nikam ztratit ani objevit z ničeho. Energie je stále stejně, pouze se mění její formy.

K pochopení by měla pomoci tato animace.


Pokud je těles více, mohou si energii předávat, ale opět platí, že součet energií všech těles je stále stejný - viz tato animace.


Doopravdy to takto ale není. Pokud pustíme míček, bude sice zrychlovat (kinetická energie poroste) a po odrazu zpomalovat, ale nikdy se neodrazí do původní výšky. Znamená to, že energie mizí? Určitě NE!. Pouze se (dobře pozorovatelná) mechanická energie přeměnila do (těžko pozorovatené) jiné formy, nejčastěji do formy tepla. Tomu říkáme ztráty. Pokud budeme ztráty snižovat (pružnější míček, menší odpor vzduchu), míček se bude odrážet výše a pokud bychom ztráty úplně odstranili, bude se míček odrážet do stejné výšky, ze které padal. (Tak jsme se vrátili k zákonu zachování mechanické energie.)

Pokud upravíme zákon zachování mechanické energie tak, že započítáme i ztráty, dostaneme obecnější zákon zachování energie.

Ek + Ep + Ez = konst.


Se zákonem zachování energie přímo souvisí i lidský metabolismus - pokud budeme konzumovat více energie, než spotřebujeme, budeme tloustnout a naopak.

Vyzkoušejte na tomto apletu.

 
Anketa
Nápad s povinným počítáním příkladů přes internet (novinka)
 

 


120x600_gif

 

 


logo-cez


logo-nadace-cez-29mm-a4-rgb-png