mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDnes259
mod_vvisit_counterVčera699
mod_vvisit_counterTento týden259
mod_vvisit_counterMinulý týden4556
mod_vvisit_counterTento měsíc14850
mod_vvisit_counterMinulý měsíc22258
mod_vvisit_counterCelkem1648946

Právě je připojeno: 35 hostů online
Your IP: 54.81.197.24
 , 
Dnes: Čer 25, 2018

Na animaci vidíme dva jednoduché výtahy, který z nich vykoná větší práci (délka řetězů a hmotnost závaží je stejná) ?

 {flv}vykon1{/flv}

Kdo odpověděl oba stejně, odpověděl správně. Práce, potřebná k zvednutí těles je v obou případech stejná.

Podle čeho si ale vybereme lepší výtah? Samotná práce nám k výběru nestačí, pro výběr stroje je dobré znát i jeho výkon. V tom se oba výtahy liší - i když oba vykonají stejnou práci, levý má vyšší výkon.

Výkon (P) nám tedy určuje za jakou dobu vykoná stroj nějakou práci. Matematicky zapsáno: , jednotkou výkonu je 1 Watt [W], což odpovídá práci 1 J, vykonané za čas 1 s. Pro práci platí: W=P.t, 1 Joule je tedy 1 W.s, v praxi se využívá jednotka kilowatthodina (1kWh=3 600 000 J).

Pro výkon lze odvodit také vztah:


S výkonem také souvisí účinnost stroje - k vysvětlení využijeme vysavač.

Každý stroj ke své práci potřebuje dodat energii. Kolik této energie dodáme za 1 sekundu popisuje Příkon (P0). U vysvače to odpovídá množství energie, odebrané ze zásuvky za 1 sekundu.

Stoj používáme ke konání práce. Kolik práce vykoná stroj za 1 sekundu popisuje Výkon (P). U vysavače tomu zjednodušeně odpovídá množství vysátého prachu.

To, jak se stroji podařilo využít dodanou energii popisuje účinnost. Pokud využijeme všechnu energii, je účinnost 100%, takový stroj se zatím nepodařilo vyrobit. Pokud bychom měli stroj, který má účinnost větší než 100% (vykoná více práce, než mu dodáme energie) jednalo by se o Perpetuum mobile. Takový stroj nemůže existovat!

Vztah pro účinnost: , jedná se o bezrozměrnou veličinu (nemá jednotky), pokud výsledek vynásobíme 100, bude účinnost v procentech.

Pro náš přiíklad s luxem: příkon (často udáván jako jediný parametr) P0 = 1600 W, výkon (udáván jako sací výkon) P = 320 W. Účinnost je tedy 0,2, nebo-li 20%. Při výběru vysavače (stejně jako jakéhokoliv jiného stroje) není důležitý jen příkon, ale účinnost, resp. výkon! Koupě vysavače s velkým příkonem nezaručuje dobré vysávání!

 
Anketa
Nápad s povinným počítáním příkladů přes internet (novinka)
 

 


120x600_gif

 

 


logo-cez


logo-nadace-cez-29mm-a4-rgb-png