mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDnes315
mod_vvisit_counterVčera353
mod_vvisit_counterTento týden3747
mod_vvisit_counterMinulý týden5174
mod_vvisit_counterTento měsíc14921
mod_vvisit_counterMinulý měsíc22174
mod_vvisit_counterCelkem1626759

Právě je připojeno: 62 hostů, 1 bots online
Your IP: 54.80.81.223
 , 
Dnes: Kvě 20, 2018

Průřezy válců hydraulických brzd jsou vzadu 27 mm2 a vpředu 25 mm2.Kolikrát je tlak brzd na přední kola větší než na zadní? (1,16x)

Určete tlakovou sílu, kterou působí pára na pojistnou záklopku o průměru 6 cm, ukazuje­li manometr tlak 106 kPa. (299,7 N)

Celý článek...

 

Proudění kapalin.

Množství kapaliny, která protéká např. korytem řeky, určuje průtok kapaliny Q. Jeho velikost určíme ze vztahu: , kde S je průřez koryta a v je rychlost proudu vody. Jednotkou průtoku je metr krychlový za sekundu [m3.s-1]. Protože kapaliny jsou nestlačitelné, bude průtok ve všech místech koryta stejný. Z toho vyplývá, že čím užší bude koryto,  tím rychleji voda poteče a naopak.

Celý článek...

 

Pokud těleso ponoříme do tekutiny, bude na jeho stěny působit hydrostatická tlaková síla. Její velikost závisí na hloubce, to znamená, že na spodní část tělesa působí větší síla, než na horní a těleso bude kapalinou nadnášeno.

Celý článek...

 

Tlak nemusí být vyvolán pouze vnější silou, pokud je tekutina v nějaké nádobě, působí na dno nádoby tlak, který vyvolán tíhou tekutiny nade dnem. V kapalinách tento tlak nazýváme hydrostatický a v plynech (ve vzduchu) aerostatický (častěji atmosférický tlak).

Celý článek...

 

Pokud působíme (nejen) na kapalinu silou, vzniká tlak. Velikost tlaku závisí jak na velikosti působící síly, tak na ploše, na jakou působíme.

Ze zkušenosti víme, že když si postavíme cihlu na ruku, neucítíme bolest, zato když stejnou cihlu postavíme na špendlík a ten si dáme na ruku, tak si ruku propíchneme a bolest bude více než znatelná. Působící síla je stejná, změna je pouze v ploše a tedy i v tlaku, který působí na naši ruku. Proto se nože ostří - aby vyvinuly co nejvyšší tlak.

Celý článek...

 

Základní vlastností tekutin je tekutost. Tekutiny jsou tedy plynykapaliny.

Protože jsou tekutiny tekuté, nedrží vlastní tvar, ale mají tvar podle nádoby, ve které jsou.

Celý článek...

 
Anketa
Nápad s povinným počítáním příkladů přes internet (novinka)
 

 


120x600_gif

 

 


logo-cez


logo-nadace-cez-29mm-a4-rgb-png