mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDnes242
mod_vvisit_counterVčera322
mod_vvisit_counterTento týden3704
mod_vvisit_counterMinulý týden4705
mod_vvisit_counterTento měsíc13739
mod_vvisit_counterMinulý měsíc22258
mod_vvisit_counterCelkem1647835

Právě je připojeno: 60 hostů, 3 bots online
Your IP: 54.224.85.115
 , 
Dnes: Čer 23, 2018

Na těleso působí ve dvou bodech od sebe vzdálených 24 cm dvě síly 50 N a 30 N. Určete jejich výslednici a její polohu, jsou­li síly rovnoběžné a téhož směru. (9 cm, 15 cm, 80 N)

Dva pracovníci nesou břemeno 90 kg těžké, které je zavěšeno na vodorovné tyči hmotnosti 5 kg. Oba podpírají tyč na koncích, přitom je břemeno zavěšeno 0,6 m od 1. dělníka a 0,75 m od druhého. Kolik nese každý? (52,5 a 42,5 kg)

Celý článek...

 
 

Těžiště tělesa je bod, ve kterém působí tíhová síla. Z toho vyplývá, že pokud těleso podepřeme pod těžištěm, nepřeklopí se. Stejně tak se těleso nepřeklopí, pokud je jeho těžiště nad podstavou - pokud se těžiště dostane mimo podstavu, těleso přepadne.

Celý článek...

 

Jednoduché stroje používáme pro zjednodušení práce - k vykonání práce potřebujeme menší sílu. Kolikrát menší silou působíme, tolikrát delší dráhu musíme urazit. Práci si tedy nešetříme, pouze si ji zjednodušujeme.

Celý článek...

 

Pokud na těleso působí více sil, můžeme tyto síly nahradit jejich výslednicí

. Tu umístíme do takového místa, ve kterém bude mít stejný moment otáčení, jako je moment všech sil .

Celý článek...

 

Otáčivý účinek síly popisuje Moment síly.

Ze zkušenosti víme, že čím větší silou budeme působit tím se např. dveře otevřou více. Stejně tak víme, že čím dále od pantů (osy otáčení) budeme působit, tím se dveře budou také více otáčet.

Celý článek...

 

Pro zjednodušení popisu pohybu tělesa při působení sil zavádíme tuhé těleso. Je to ideální těleso (tedy neexistuje), které se při působení sil nedeformuje.

Pokud na tuhé těleso budeme působit silou, může se buď posouvat (jedná se o translaci) a nebo se může otáčet (jedná se o rotaci).

Oba typy pohybů se mohou projevit současně.

 
Anketa
Nápad s povinným počítáním příkladů přes internet (novinka)
 

 


120x600_gif

 

 


logo-cez


logo-nadace-cez-29mm-a4-rgb-png