mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDnes478
mod_vvisit_counterVčera988
mod_vvisit_counterTento týden2769
mod_vvisit_counterMinulý týden4705
mod_vvisit_counterTento měsíc12804
mod_vvisit_counterMinulý měsíc22258
mod_vvisit_counterCelkem1646900

Právě je připojeno: 93 hostů, 1 bots online
Your IP: 54.198.158.24
 , 
Dnes: Čer 21, 2018

Řídí se dvěma Einsteinovými postuláty ("výchozími předpoklady").

! Speciální teorie relativity platí jen v IVS (inerciálních vztažných soustavách) !

Einsteinův princip relativity

Žádným pokusem nelze zjistit, zda se těleso pohybuje rovnoměrným přímočarým pohybem nebo je v klidu. Nebo také: „Ve všech inerciálních vztažných soustavách platí stejné fyzikální zákony." (Vlastně jako Galileo, zobecnil na všechny jevy, ne jen mechanické)

Einsteinův princip stálé rychlosti světla

Světlo se pohybuje ve všech směrech stejnou rychlostí. Nebo také: „Ve všech inerciálních vztažných soustavách má rychlost světla ve vakuu stejnou velikost, nezávisle na vzájemném pohybu světelného zdroje a pozorovatele. Rychlost světla v libovolné inerciální vztažné soustavě je ve všech směrech stejná."

– dokázán Michelsonovým pokusem:

Na interferometru nenastal interferenční jev, z čehož vyplývá, že nedošlo k dráhovému posunu. To znamená, že se světlo šíří opravdu všemi směry stejně rychle. (Animace ZDE)

Relativnost současnosti

Dva jevy, které jeden pozorovatel v IVS pozoruje jako současné nemusejí být současné pro pozorovatele v jiné IVS.

Představme si soustavu S – zemi a soustavu S´ – vlak jedoucí ­rychlostí blížící se rychlosti světla (v → c). Vlak má dvě stěny A a B a přesně uprostřed mezi nimi je lampa. V určitém okamžiku lampa zableskne. Pozorovatel ve vlaku – soustavě S´ vidí, že světlo dopadne na obě stěny ve stejný okamžik, zatímco pozorovatel na zemi – v soustavě S uvidí, že světlo dopadne dříve na stěnu A. To se stane, protože se světlo šíří ve všech soustavách všemi směry stejně rychle a zároveň protože vlak už popojel.

Pohledy S a S´ značí, jak uvidí vlak při dopadu světla pozorovatel v této vztažné soustavě.

Relativnost soumístnosti

Dva jevy, které pozoruje jeden pozorovatel jako soumístné (probíhající na jednom místě) nemusí pozorovatel z jiné IVS pozorovat také jako soumístné (ve hodím míček do vzduchu a chytnu jej - pro pozorovatele ve vlaku obě události proběhly na stejném místě, ale pokud se vlak pohybuje vzhledem k jinému pozorovateli, ten bude oba jevy pozorovat, tak, že proběhly na jiném místě - vlak popojel).

 
Anketa
Nápad s povinným počítáním příkladů přes internet (novinka)
 

 


120x600_gif

 

 


logo-cez


logo-nadace-cez-29mm-a4-rgb-png