mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDnes487
mod_vvisit_counterVčera988
mod_vvisit_counterTento týden2778
mod_vvisit_counterMinulý týden4705
mod_vvisit_counterTento měsíc12813
mod_vvisit_counterMinulý měsíc22258
mod_vvisit_counterCelkem1646909

Právě je připojeno: 97 hostů, 1 bots online
Your IP: 54.198.158.24
 , 
Dnes: Čer 21, 2018

Dilatace času

Dilatace = prodlužování.

Zjednodušeně jde o to, pozorovatel změří čas u pohybujících se hodin (jakékoliv konstrukce) kratší, než u hodin v klidu.

S tím souvisí paradox dvojčat.

soustava V soustavě S (na obr. K) jsou hodiny H využívající k měření odraz světla od zrcadla (vyznačeny šrafováním). V soustavě S´ (na obr. K´) jsou stejné hodiny H´. V bodech P a P´ jsou pozorovatelé. V čase Δt = 0 splývají P a P´ v jeden bod. Hodiny jsou spuštěny ve stejný okamžik a soustava S´ se začne pohybovat rychlostí v.

Za čas Δt urazí soustava S´, hodiny H´ a pozorovatel P´ vzdálenost v×Δt. V soustavě S za čas Δt doletí světlo nahoru k zrcadlu, které je ve vzdálenosti c×Δt. Pozorovatel P vidí, jak letí světlo v hodinách H´. Světlo se šíří všemi směry stejně rychle, a tak když letí v soustavě S´ svisle vzhůru, jeví se to v soustavě S, jako by letělo šikmo po úsečce PM. Za čas Δt doletí do bodu M. V soustavě S´ se tento pohyb jeví jako pohyb na vzdálenost P´M = c×Δt´.

Tento myšlenkový pokus je vysvětlen na této animaci.

Hodiny H´ pohybující se vzhledem k pozorovateli jdou pomaleji než hodiny H, které jsou vzhledem k tomuto pozorovateli v klidu.

Odvození vztahu mezi Δt a Δt´: dilatce

Důsledky dilatace času mohou být takové, že pro kosmonauty, kterým uplyne na lodi rok, na zemi uplyne sto let pro rychlosti 0,9999c.

Kontrakce délek

Kontrakce = zkracování

Měření délky pohybující se tyče závisí na změření vzdálenosti koncových bodů M a N současně. Změříme-li délku tyče v soustavě S´ současně, pak v soustavě S vůbec nemusí být současné. Proto se musí udávat délka tyče k dané soustavě, tzn. také délka je relativní pojem. „Poněvadž měření délky pohybující se tyče vyžaduje současné určení poloh koncových bodů měřeného předmětu a současnost událostí je relativní pojem, je rovněž délka předmětu relativní pojem vzhledem k volbě vztažné soustavy."

Vysvětlení např. ZDE.

Kontrakce délek je vysvětlena v této animaci. Z jejího pozorování je patrné, že pozorovatel v soustavě, vzhledem k němuž se tyč pohybuje rovnoměrně přímočaře naměří menší délku tyče než ten, vzhledem k němuž je tyč v klidu (ten naměří l0 – klidovou (skutečnou) délku tyče: kontrakce

Skládání rychlostí ve spec. teorii relativity

Vyšle-li pozorovatel v soustavě S´ (tedy ve vlaku, jen pro osvěžení paměti), foton, tj. kvantum světla, pak se pohybuje rychlostí světla. V klasické mechanice by pozorovatel v soustavě S (na zemi) naměřil rychlost , která byla větší než rychlost světla. Proto Einstein odvodil vztah pro skládání rychlostí, který už druhému postulátu o stálé rychlosti vyhovuje: skadrych

 
Anketa
Nápad s povinným počítáním příkladů přes internet (novinka)
 

 


120x600_gif

 

 


logo-cez


logo-nadace-cez-29mm-a4-rgb-png