mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDnes46
mod_vvisit_counterVčera825
mod_vvisit_counterTento týden3054
mod_vvisit_counterMinulý týden5606
mod_vvisit_counterTento měsíc16354
mod_vvisit_counterMinulý měsíc20769
mod_vvisit_counterCelkem1582187

Právě je připojeno: 37 hostů online
Your IP: 54.81.77.114
 , 
Dnes: Bře 23, 2018

Molekulová fyzika se zabývá vnitřní stavbou látek. K tomu používá kinetickou teorii látek (KTL). Ta má tři předpoklady:

  • Látky kteréhokoliv skupenství se skládají z částic.

Částice představují souhrnný pojem pro atomy, molekuly a ionty. Částice jsou velmi malé a proto není možné je přímo (okem ani klasickým mikroskopem) pozorovat. Pro představu - rozměr atomu je 10-10 m = 0,1 nm. I když je v látce obrovské množství částic (např. v 1 m3 vzduchu je za normálního tlaku asi 30.1015 molekul), je většina objemu látky prázdná! (např. v atmosféře při povrchu Země je ve vzduchu 99 % prostoru bez molekul a jen 1 % zaujímají molekuly plynů, ze kterých je vzduch složen).

  • Částice se v látkách neustále neuspořádaně pohybují.

O tom nás přesvědčuje Brownův pohyb, nebo difuze(míchání látek, např. šťáva ve vodě). Rychlost pohybu závisí na teplotě. Částice mohou se mohou posouvat, kmitat, rotovat. Pokud na látku nepůsobí žádnám síla, pohybují se částice všemi směry stejně. Neustálý a neuspořádaný pohyb částic v látkách se nazývá tepelný pohyb.

 

Z výše uvedeného vyplývá, že částice v látkách mají kinetickou (pohybovou) energii.

  • Částice na sebe navzájem působí silami. Tyto síly jsou při malých vzdálenostech odpudivé, při větších vzdálenostech přitažlivé.

Tento předpoklad potvrzuje pevnost tělesa, jejich soudržnost, lepení, ...  Přitažlivé síly zabraňují roztržení tělesa a odpudivé jeho stlačování. Protože na sebe částice působí silami, mají potenciální energii.

 
Anketa
Nápad s povinným počítáním příkladů přes internet (novinka)
 

 


120x600_gif

 

 


logo-cez


logo-nadace-cez-29mm-a4-rgb-png