mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDnes309
mod_vvisit_counterVčera353
mod_vvisit_counterTento týden3741
mod_vvisit_counterMinulý týden5174
mod_vvisit_counterTento měsíc14915
mod_vvisit_counterMinulý měsíc22174
mod_vvisit_counterCelkem1626753

Právě je připojeno: 56 hostů, 1 bots online
Your IP: 54.80.81.223
 , 
Dnes: Kvě 20, 2018

Dva koherentní paprsky o vlnové délce 700 nm se setkají v jednom bodě. Jejich dráhový rozdíl je 0,35 mm. Nastane maximum nebo minimum? (max)

Vypočítejte, která barva se interferenci zruší při kolmém osvětlení tenké skleněné destičky o tloušťce 0,125 μm, je­li index lomu roven 1,5. (375 nm - ­modrá)

Celý článek...

 

Polarizace

Polarizovat znamená vybrat ze všech kmitových rovin pouze jednu. Polarizovat můžeme pouze vlnění příčné - světlo je vlnění příčné.

polarizace Nepolarizované světlo – vektor E (intenzity elektrického pole) kmitá v rovině kolmé ke směru šíření světla, ale v různých směrech (modré a fialové kmity na obrázku).

Polarizované světlo – vektor E kmitá jen po jedné přímce (zůstalo jen fialové kmitání - z různých směrů kmitání zůstal jen jeden).

Celý článek...

 
 

Ohyb světla = difrakce – vznikne tehdy, když světlo narazí na překážku, která má přibližně stejnou velikost jako je velikost vlnové délky světla (nanometry). Při ohybu světla dojde k změně směru šíření světla, aniž by se změnilo prostředí - rozdíl od lomu.

Ohyb je způsoben vlnovým charakterem světla - vysvětlení např. ZDE.

Celý článek...

 

Nejčastěji může dojít k interferenci na tenké optické vrstvě (bubliny, olejová skvrna). K interferenci dojde jen když je světlo kolmé k rozhraní. Část světla se odrazí a část pronikne do optické vrstvy o tloušťce d a odrazí se až na druhém rozhraní.

Celý článek...

 

Interference

= skládání světla.

Interference může nastat pouze tehdy, je-li splněna podmínka koherence.

PODMÍNKA KOHERENCE:

  • paprsky musí mít stejnou frekvenci
  • paprsky musí být navzájem rovnoběžné
  • paprsky musí mít na sobě nezávislý dráhový rozdíl.

Celý článek...

 

Fotometrie popisuje účinky světla na zrak. Zavádíme veličny, popisující zdroj, prostředí a místo dopadu (viz obrázek z www.techmania.cz):

  • svítivost fotometrie
  • světelný tok
  • osvětlení

Celý článek...

 

Elektromagnetické spektrum je škála elektromagnetického vlnění. Ukazuje různé druhy elektromagnetického vlnění (záření – kratší vlnové délky).

Elektromagnetické vlnění

– má dvě navzájem neoddělitelné složky. Elektrickou charakterizuje vektor intenzity el. pole E a magnetickou vektor mag. indukce B.

Vektory E a B jsou navzájem kolmé, mají souhlasnou fázi a jejich kmity probíhají napříč ke směru, kterým se vlnění šíří.

Celý článek...

 
Anketa
Nápad s povinným počítáním příkladů přes internet (novinka)
 

 


120x600_gif

 

 


logo-cez


logo-nadace-cez-29mm-a4-rgb-png