mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDnes602
mod_vvisit_counterVčera988
mod_vvisit_counterTento týden2893
mod_vvisit_counterMinulý týden4705
mod_vvisit_counterTento měsíc12928
mod_vvisit_counterMinulý měsíc22258
mod_vvisit_counterCelkem1647024

Právě je připojeno: 129 hostů online
Your IP: 54.198.158.24
 , 
Dnes: Čer 21, 2018

Nejčastěji může dojít k interferenci na tenké optické vrstvě (bubliny, olejová skvrna). K interferenci dojde jen když je světlo kolmé k rozhraní. Část světla se odrazí a část pronikne do optické vrstvy o tloušťce d a odrazí se až na druhém rozhraní.

Interference světla na bublině Pro určení dráhového posunu obou vlnění je důležitá tzv. optická dráha l optdraha. Optická dráha smazává rozdíly, které vyvolává odlišné chování světla v prostředích. V různých prostředích je odlišná hodnota vlnové délky stejného světla. Urazí-li světlo stejnou dráhu s ve vakuu a např. ve vodě, urazí rozdílný počet vlnových délek. Základní prostředí pro šíření světla je vakuum, proto optická dráha je dráha, kterou by světlo urazilo ve vakuu. Když mezi rychlostmi šíření platí

Světlo urazí ve vrstvě geometrickou dráhu geomdraha, proto optická dráha, kterou světlo ve vrstvě urazí navíc, bude celkdrahrozdil(větší o dráhový rozdíl způsobený změnou fáze při odrazu na horním rozhraní drahrozdilhorni)

což je dráhový rozdíl mezi světlem, které do vrstvy nevstoupilo a světlem, které prošlo vrstvou.

Barevnost, způsobená interferencí (opál) Další vlastnost tenké optické vrstvy je, že na rozhraní řidší-hustší se světlo odráží tak, že se fáze vlnění mění na opačnou – na obrázcích je to znázorněno tak, že první amplituda je vytečkovaná; před odrazem je vlevo, po něm vpravo –, na rozhraní řidší-hustší se odráží tak, že se fáze nemění – první amplituda je vlevo před i po odrazu.

Jednotlivá světla se mohou skládat tak, že se navzájem odečítají (minimum → zeslabení světla Þ po zobrazení tmavé proužky) nebo sčítají (maximum → zesílení světla Þ po zobrazení světlé proužky). Rozhraní kombinace tmavých a světlých pruhů je jen pro monochromatické světlo. Sluneční světlo reaguje tak, že se zobrazí pruhy různých barev, protože různé barvy mají jiný fázový posun. Proto jsou bubliny barevné, stejně jako olejové skvrny na vodě. Tloušťka pruhů se se vzdáleností od středu zmenšuje.

Podmínky pro zesílení:

Mezi světlem, které vrstvou neprošlo, a světlem, které ano, musí být fázový posun λ/2.

Podmínky pro zeslabení:

Mezi světlem, které vrstvou neprošlo, a světlem, které ano, musí být fázový posun 0

newtskla Interference lze také dosáhnout pomocí Newtonových skel (tvořeny jedním rovným sklem a jednou ploskovypuklou čočkou). Mezi čočkou a sklem je tenká, ale různě tlustá vrstva vzduchu. Dojde k interferenci a zobrazí se Newtonovy kroužky. Pomocí Newtonových kroužků lze měřit vlnová délka světla, nebo kontrolovat opracování.

Využití interference:

  • určení tloušťky optické vrstvy
  • měření vlnové délky
  • měření jakosti povrchu obráběných ploch
  • hologramy

Interferenci si můžete prohlédnout na TÉTO animaci.

 
Anketa
Nápad s povinným počítáním příkladů přes internet (novinka)
 

 


120x600_gif

 

 


logo-cez


logo-nadace-cez-29mm-a4-rgb-png