mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDnes304
mod_vvisit_counterVčera619
mod_vvisit_counterTento týden3461
mod_vvisit_counterMinulý týden7080
mod_vvisit_counterTento měsíc15983
mod_vvisit_counterMinulý měsíc22506
mod_vvisit_counterCelkem1535270

Právě je připojeno: 42 hostů online
Your IP: 54.226.41.91
 , 
Dnes: Led 19, 2018

Polarizace

Polarizovat znamená vybrat ze všech kmitových rovin pouze jednu. Polarizovat můžeme pouze vlnění příčné - světlo je vlnění příčné.

polarizace Nepolarizované světlo – vektor E (intenzity elektrického pole) kmitá v rovině kolmé ke směru šíření světla, ale v různých směrech (modré a fialové kmity na obrázku).

Polarizované světlo – vektor E kmitá jen po jedné přímce (zůstalo jen fialové kmitání - z různých směrů kmitání zůstal jen jeden).

Přirozené světlo lze polarizovat odrazem a lomem, dvojlomem a absorpcí (polaroidy).

Odražené světlo je zcela polarizováno pouze při určitém úhlu dopadu (αB - Brewsterův neboli polarizační úhel, který závisí na indexu lomu)

dvojlom Polarizace dvojlomem – u anizotropního prostředí (krystal islandského vápence) – paprsek se rozdělí na dva paprsky – řádný a mimořádný (je tam navíc).

ukazka-polarizace-01 Polaroidy jsou speciální filtry ze dvou vrstev plastu a mezi nimi mikrokrystaly herapatitu (látka s dvojlomem) – z polaroidu se získává jen mimořádný paprsek

Zařízení, kterým se přirozené světlo mění na polarizované, se nazývá polarizátor.

Polarizátor propouští pouze určitou kmitovou rovinu. Pomocí polarizátoru získáme polarizované světlo, které necháme projít analyzátorem (také polarizuje, ověřujeme jím, zda světlem kmitá jen jedna kmitová rovina). Vyzkoušejte ZDE nebo ZDE.

Využití polarizace:

  • 3D obraz
  • Projektory, LCD TV
  • snížení intenzity světla
  • polarimetry – rychlé určování koncentrace opticky aktivních látek (stáčejí kmitovou rovinu polarizovaného světla → rotační polarizace)
  • polarization-sequence-7923X plexisklo – fotoelasticimetrie – na modelech z plexiskla se zjišťuje napětí součástek, staveb.

Polarizaci si můžete prohlédnout na této animaci.

 
Anketa
Nápad s povinným počítáním příkladů přes internet (novinka)
 

 


120x600_gif

 

 


logo-cez


logo-nadace-cez-29mm-a4-rgb-png