mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDnes265
mod_vvisit_counterVčera353
mod_vvisit_counterTento týden3697
mod_vvisit_counterMinulý týden5174
mod_vvisit_counterTento měsíc14871
mod_vvisit_counterMinulý měsíc22174
mod_vvisit_counterCelkem1626709

Právě je připojeno: 13 hostů, 1 bots online
Your IP: 54.80.81.223
 , 
Dnes: Kvě 20, 2018

Před rovinným zrcadlem jsou umístěny dva body A, B. Načrtněte chod paprsku, který prochází bodem A a po odraze projde bodem B.

Jak velká je ohnisková vzdálenost kulového zrcadla o poloměru křivosti 368 cm?

Jak velký je poloměr křivosti kulového zrcadla o ohniskové vzdálenosti 5 cm?

 

Nad optickou osou dutého kulového zrcadla svítí bod ve větší vzdálenosti od vrcholu, než je poloměr křivosti. Najděte jeho obraz konstrukcí.

Najděte konstrukcí obraz bodu P, který leží v rovině kolmé na optickou osu a svítí nad osou dutého zrcadla tak, že vzdálenost a předmětové roviny od vrcholu V zrcadla je rovna poloměru křivosti (a=r=2f).

Najděte konstrukcí obraz bodu P, který leží v rovině kolmé na optickou osu a svítí nad osou dutého zrcadla tak, že vzdálenost a předmětové roviny od vrcholu V zrcadla je menší než ohnisková vzdálenost (a

Duté kulové zrcadlo má poloměr křivosti r=6 cm. Jak daleko musí být předmět od vrcholu zrcadla, aby jeho obraz byl zmenšený. Nakreslete.

Je dána velikost úsečky y=2,5 cm a jejího obrazu y'= 2 cm. Najděte geometricky jejich polohu před kulovým zrcadlem (r=6cm), jestliže jejich paty jsou na ose. Před jakým zrcadlem stojí?

Jak velkou optickou mohutnost má čočka, jejíž ohnisková vzdálenost je +2 m?

Jaká je ohnisková vzdálenost čočky, jejíž optická mohutnost je D=+1/6 dioptrie?

Svítící bod se pohybuje z úběžného bodu (z nekonečna) až k přední stěně spojky po přímce procházející předmětovým ohniskem čočky. Na náčrtku ukažte, jak se pohybuje obraz. Vyznačte, které úseky dráhy obrazu odpovídají určitým úsekům dráhy svítícího bodu.

Je dána optická osa tenké čočky a svítící bod P i jeho obraz P' na opačných stranách osy. Nalezněte geometrickou polohu čočky a jejich ohnisek. Určete druh čočky a proveďte rozbor podmínek.

Narýsujte obrat číslice 1 vysoké 2,5 cm kolmé na optickou osu spojky, která má ohniskovou vzdálenost 3 cm. Číslice má spodní krajní bod 1,5 cm nad osou a je vzdálena od středu čočky ­7 cm. Jak velký je obraz, když číslice je vysoká 5 cm?

Sestrojte třikrát menší obraz než předmět velikosti 3 cm rozptylkou o ohniskové vzdálenosti ­3,5 cm.

Jaká je optická mohutnost spojky, jestliže pro předmět ve vzdálenosti a=­50 cm od čočky vytváří obraz ve vzdálenosti +75 cm? Je obraz větší nebo menší než předmět?

Určete velikost, polohu i druh obrazu, který vytváří spojka s optickou mohutností D=+2,5 dioptrie. Předmět je vysoký 8 cm a je od čočky vzdálen ­60 cm.

Svíčka o výšce 6 cm svítí ve vzdálenosti ­15 cm před spojkou o ohniskové vzdálenosti 5 cm. Jak daleko je obraz od předmětu?

Určete polohu, velikost i druh obrazu, který je vytvořen rozptylkou s ohniskovou vzdáleností ­40 cm, zobrazí­li předmět vysoký 15 cm ve vzdálenosti ­60 cm před čočkou?

Krátkozraké oko má nejmenší dálku zřetelného vidění 10 cm a největší 40 cm. Kolik dioptrií musí mít čočka brýlí a jakého druhu bude čočka, která má dát konvenční dálku zřetelného vidění 0,25 m a kterou nejmenší vzdálenost bude jimi možno pozorovat?

Dalekozraké oko má nejmenší vzdálenost zřetelného vidění 2,5 m. Jaké brýle potřebuje pro čtení?

Předmět výšky 1 cm je ve vzdálenosti 30 cm před spojnou čočkou o ohniskové dálce 20 cm. Určete zvětšení.

Spojnou čočkou máme ve vzdálenosti 4 m od čočky vytvořit obraz čtverce, jehož strana bude 49krát větší. Jaká musí být ohnisková vzdálenost spojky?

Předmět o výšce 9,5 cm je vzdálen 3 m od tenké spojky o ohniskové vzdálenosti 15 cm. Určete vzdálenost obrazu od čočky.

Vypočtěte ohniskovou vzdálenost tenké spojky ve vzduchu, jejíž oba poloměry křivosti jsou 10 cm. Index lomu čočky je 1,5

Vypočtěte optickou mohutnost ploskovypuklé čočky ve vzduchu, je­li poloměr křivosti 24 cm a index lomu 1,6.

Jakou optickou mohutnost má tenká dutovypuklá čočka ve vzduchu, jsou li poloměry křivostí 6 cm a 9 cm a index lomu skla 1,6

Optická mohutnost tenké dvojduté čočky je ­10 dioptrií. Předmět o výšce 2 cm je ve vzdálenosti 40 cm od optického středu čočky. Určete zvětšení čočky.

Vypočtěte ohniskovou vzdálenost tenké vypukloduté čočky ve vzduchu, je­li poloměr křivosti přední plochy 160 mm, zadní plochy 120 mm a index lomu je 1,6.

Předmět má být zvětšen 20krát promítacím přístrojem. Jaký objektiv musíme použít, máme­li obdržet obraz ve vzdálenosti 4,2 m od čočky?

Předmět a jeho obraz mají od příslušných ohnisek spojné čočky vzdálenosti 48 cm a 27 cm. Určete ohniskovou vzdálenost spojky.

 
Anketa
Nápad s povinným počítáním příkladů přes internet (novinka)
 

 


120x600_gif

 

 


logo-cez


logo-nadace-cez-29mm-a4-rgb-png