mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDnes241
mod_vvisit_counterVčera322
mod_vvisit_counterTento týden3703
mod_vvisit_counterMinulý týden4705
mod_vvisit_counterTento měsíc13738
mod_vvisit_counterMinulý měsíc22258
mod_vvisit_counterCelkem1647834

Právě je připojeno: 60 hostů, 3 bots online
Your IP: 54.224.85.115
 , 
Dnes: Čer 23, 2018

Stavíme elektrický motorek

pok3-21 Kromě paralelně zapojené baterie nebo akumulároru potřebujeme hodně dlouhý a silný ocelový magnet, dvě svorky, tlustý holý měděnýnebo hliníkový drát 25 až 40 cm dlouhý o průměru 1 až 1,3 mm; prstenec ze dřeva nebo sádry o vnitřním průměru 5 cm, o vnějším průměru 7 cm a o výšce asi 2 cm a s prohlubeninou vyřezanou nebo vylitou podél obvodu prstence, materiál na stojan, několik ml (cm3) rtuti; spojovací vodiče.

Celý článek...

 

Galvanizujeme

pok3-18 pok3-19 Naše poznatky mají velký význam v průmyslu. Pomocí elektrolýzy se kov získává v čisté formě. Elektrolyticky lze také opatřit různé součástky kovovým povlakem (galvanické pokovování), např. mědí, chrómem, stříbrem, zlatem.Nejprve pracujeme bez zdroje proudu Nejdůležitějším předpokladem při všech těchto pokusech je naprostá čistota předmětů, které při galvanizování používáme.

Celý článek...

 

V následujících pokusech budeme vybíjet elektrický náboj. Také tento jev nám přinese mnoho nového a překvapujícího.

Nejprve něco o člověku

Elektroskopem můžeme dokázat (již jsme se o tom zmiňovali), že se můžeme elektricky nabít, stoupneme-li si gumovými podešvemi na izolovanou desku. Můžeme lehce opakovat pokusy, kterými se bavili již naši předkové.

Celý článek...

 

Elektrická podnož

Vkročíme-li na dobře izolovanou desku ze skla nebo z plastické hmoty (plexiskla apod.), nabíjí se hned naše tělo třením mezi deskou a podrážkou. Citlivým elektroskopem lze náboj prokázat (položíme-li prst na přístroj).

Celý článek...

 

Voda vře při sníženém tlaku

pok3-8 Studenou sprchou zkondenzovala v baňce část vodních par. Tím, že značná část páry zmizela, tlak nad vodou se silně zmenšil a voda opět vře, až znovu utvořená pára zjedná rovnováhu mezi kapalinou a párou. Celý postup můžeme několikrát opakovat, lijeme-li na baňku opětovně studenou vodu. Nakonec do baňky postavené normálně necháme opět vniknout vzduch tím, že uvolníme zátku. Zjistilo se, že až do výšky 500 m tlakoměr ukazuje snížení tlaku asi o 13 milibarů na každých 100 m. Ve větších výškách, a tedy řidším vzduchu, je pokles tlaku na 100 m menší. Pokus můžeme obměnit též takto: Baňku uzavřeme zátkou.

Celý článek...

 

Pokus s povrchovým napětím horké vody

Nato ohřejeme vodu asi na 95 °C, tj. uvedeme ji do varu, odstavíme z ohně a necháme v klidu. Teď položíme na horkou vodu (opatrně -pálí!) čepelku, ještě jednu - a už obě klesají ke dnu. Velikost povrchového napětí závisí tedy na teplotě kapaliny. Proč? Molekuly kapaliny se neustále pohybují sem a tam.

Celý článek...

 
Více článků...
Anketa
Nápad s povinným počítáním příkladů přes internet (novinka)
 

 


120x600_gif

 

 


logo-cez


logo-nadace-cez-29mm-a4-rgb-png