mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDnes593
mod_vvisit_counterVčera395
mod_vvisit_counterTento týden4450
mod_vvisit_counterMinulý týden4705
mod_vvisit_counterTento měsíc14485
mod_vvisit_counterMinulý měsíc22258
mod_vvisit_counterCelkem1648581

Právě je připojeno: 33 hostů online
Your IP: 54.198.86.28
 , 
Dnes: Čer 24, 2018

Přítulné kolečko

pok3-2 Podle obrázku navlékneme na pevně napjatý drát dvě lehce pohyblivá kolečka z lepenky, jedno velké a jedno malé. Jestliže velkým kotoučem rychle pohybujeme, malé kolečko se k němu přitáhne. pok3-1 Předešlý pokus nám ukázal, že statický tlak proudících částic závisí na jejich rychlosti. Za velkým lepenkovým kotoučem vzniká při dostatečné rychlosti oblast vírů. Zde mají částice větší rychlost, a proto vyvozují menší statický tlak než v okolí. Zjišťujeme, že čím menší je rychlost proudících částic, tím větší je statický tlak (který působí například na stěny trubice) - a obráceně. Velká a často se měnící rychlost vzduchu v orkánu tak způsobuje nepravidelné nárazy a změny atmosférického tlaku. Přitom vzniká na chvíli přetlak, který strhává střechy. K tomu si ukážeme ještě několik pokusů.

Visící pohlednice

Dvě prohnuté pohlednice zavěsíme v malé vzdálenosti od sebe a shora mezi ně foukneme. Výsledek je tak překvapující, že tento jev označujeme jako paradoxon, jako něco zdánlivě protismyslného. Pohlednice se totiž neoddálí, jak bychom snad čekali, nýbrž se k sobě přiblíží. Proč, to už víme: v důsledku rychlého proudění vzduchu vznikne mezi pohlednicemi podtlak; vnější vzduch svým nezměněným tlakem je přitlačí k sobě.

Paradoxní účinky proudění

Aerodynamické experimenty s nálevkou

pok3-3 Nálevku o průměru asi 10 cm opatříme čistou gumovou hadicí a tu druhým koncem vložíme do úst. Foukáme-li silně a přiblíží-me-li spodní okraj nálevky k chomáčku vaty, vsaje se do nálevky a zřetelně ukáže, jak vzduch víří. Střed otvoru nálevky podržíme před plamenem svíčky a foukáme: plamen bude nasáván dovnitř. Do nálevky vložíme přiléhající papírový kužel, třeba z filtračního nebo průklepového papíru, a foukáme. Kužel se vtáhne do nálevky.

Paradoxní kolečka

Z tenké lepenky vystřihneme dvě kolečka o průměru asi 8 cm. Spodní má na obvodu čtyři malé, vzhůru zahnuté jazýčky. Uprostřed horního kotoučku uděláme otvor. Na ten vzduchotěsně nalepíme provrtanou zátku se skleněnou trubičkou. Sajeme-li trubičkou vzduch, přilehne spodní kolečko k hornímu - vzduch mezi kotoučky se totiž zředil a tlak vnějšího vzduchu nabyl převahy. Ale spodní kolečko se přitáhne, i když do trubičky foukáme. V pohybujícím se vzduchu je statický tlak menší. V našem zařízení proudí vzduch mezi kotoučky ven; zde je tedy tlak menší než na spodní straně dolního kotouče (s výjimkou střední části, kde proud vzduchu vytéká z trubičky). Proto se spodní kolečko nejprve přisaje. Tím se proud vzduchu omezí a kotouč se zase oddálí. Mezi sáním a tíhou tak vznikne dynamická rovnováha, v níž se spodní kolečko s mírným kmitáním udržuje.

 
Anketa
Nápad s povinným počítáním příkladů přes internet (novinka)
 

 


120x600_gif

 

 


logo-cez


logo-nadace-cez-29mm-a4-rgb-png